JAVOR 52

Bývalé uložiště jaderných hlavic, na území ČR.

Informace z historie:

Javor 52 je jedním ze tří stavebně téměř shodných areálů (Bílina, Míšov – Borovno, Bělá p. B.), které vznikly v 60. letech za účelem zabezpečení skladování nukleární munice v Československu. Javor 52 patří pod bývalou oblast Vojenského výcvikového prostoru Ralsko, která byla vojenským prostorem. V 60. letech do oblasti smělo vkročit jen několik místních obyvatel. Celým prostorem vedla pouze jediná silnice průjezdná pro civilní vozy a na té platil přísný zákaz zastavení.

Aktuální stav:

V celé bývalé vojenské oblasti Ralsko můžeme najít spousty opuštěných a zničených budov. Dnes bohužel již kompletně vybrakovaných a následně zanesených všemožným bordelem, jak je tomu u nás v ČR zvykem.

Objekt Javor 52 se v dnešní době hledá opravdu těžko, místo je velmi dobře ukryto v lesích, cesty nepřehledné a okolí objektu vyznačují už jen staré střílny a zbytky elektrického plotu.

Pokud byste nevěděli co hledat a stáli přímo vedle objektu, je velice pravděpodobné, že byste si ho ani nevšimli.

V současné době je přístup do objektu zasypán hlínou a kamením, a tím pádem kompletně znemožněn vstup (stav – Květen 2016) .

Fotografie které zde předkládám, dokumentují stav z roku 2014 a 2015.

Hlavní:

Další prostory Javoru a zbytky vybavení:

Vchod (opravdu nic pro lidi trpící klaustrofóbií). Jediná možnost jak dovnitř, je prodrat se dírou mezi hlínou a panely.