Grandhotel Straubinger

Objekt se nachází v krásném horském městečku Bad Gastein a v dnešní době je již nepřístupný. Fotografie jenž zde prezentuji jsou z roku 2014/2015.

Na pozemku patřící rodiny Straubingerů, na místě kde dříve stávala krčma, byla postavena v letech 1840 – 1842 hlavní budova Grandhotelu S, dle návrhu architekta Josefa Wessickena. Spolu s přidruženým Haus Austria nabídl Grandhotel Straubinger ubytování až pro 200 hostů.

Všechny budovy jsou postaveny ve stylu Belle Epoque.

Hotel byl také místem, kde se psala světová historie. V roce 1865 byla v hotelu sepsána „Gasteinská konvence“. ( Dohoda mezi Pruskem a Rakouskem o rozdělení bývalých dánských území z války o Šlesvicko a Holštýnsko. Rakousko získalo Holštýnsko, Prusko dostalo Šlesvicko a Lauenbursko. )

Poslední roky své existence, až do července 1999, byl Grandhotel Straubinger využíván jako lázeňský hotel pro zaměstnance veřejné správy a byl vlastněn Federal Real Estate Company.

Od roku 1999 až do roku 2017 hotel chátral.

V roce 2017 byl hotel i okolní budovy zakoupeny státem a začala postupná revitalizace, do které bylo investováno 6 miliónů euro. Veškeré aktivity ohledně revitalizace a rekonstrukce dostala na starost státní společnost Münchner Hirmer-Gruppe. Hirmer Group plánuje v roce 2023 otevřít hotelový soubor pod vlastní značkou – Travel Charme Hotels & Resorts a to ve třech neobsazených budovách Belle Epoque – bývalý Grandhotel Straubinger, Badeschloss a stará pošta. Náklady na projekt činí 50 až 60 milionů EUR. „Plánovací fáze stále pokračuje, avšak stavební povolení stále chybí“, řekl Daniel Eickworth, generální ředitel společnosti Hirmer-Gruppe.

Plány obnovy mají být předloženy na začátku roku 2020 a skutečná renovace by měla začít téhož roku na podzim. Dokončení by mělo trvat cca 2-3 roky.